enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,9294
EURO
35,3919
ALTIN
2.462,99
BIST
10.767,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Çarşamba Açık
28°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C

Türkiye İMSAD, Anadolu’daki STK’ları ve Yerel Kurumları Sürdürülebilir Kalkınma İçin Bir Araya Getirdi

Türkiye İMSAD, Anadolu’daki STK’ları ve Yerel Kurumları  Sürdürülebilir Kalkınma İçin Bir Araya Getirdi
24.12.2021
261
A+
A-

İnşaat malzemeleri sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, ÇEDBİK ortaklığında, Avrupa Birliği Başkanlığı’nın koordinasyonu ve desteği ile hayata geçen ‘Sürdürülebilir Kalkınma için STK’lar Projesi Eğitimleri’ni, farklı illerde fiziki ve online toplantılarla gerçekleştirdi. Anadolu’daki sivil toplum kuruluşlarının daha aktif olmaları, karar alma süreçlerine daha kolay etki etmeleri ve sektörler arası iş birliğinin artırılmasının hedeflendiği proje kapsamında Şanlıurfa, Giresun, Eskişehir ve İzmir’de iki gün fiziki, bir gün çevrim içi olmak üzere toplam üç gün süren eğitim toplantıları düzenlendi. İstanbul ve Ankara’da bulunan Türkiye İMSAD ve ÇEDBİK üyesi STK’lar için de aynı eğitim programı internet üzerinden gerçekleştirildi.

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) ve ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) ortaklığında başvurusu gerçekleştirilen ‘Sürdürülebilir Kalkınma için STK’lar’ projesi, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan Sivil Toplum Destek Programının üçüncü dönemi kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı. Türkiye İMSAD ve ÇEDBİK iş birliği ile 1 Nisan 2021’de hayata geçirilen ve 15 ay sürmesi planlanan proje kapsamında ‘Sürdürülebilir Kalkınma için STK’lar Projesi Eğitimleri’; Şanlıurfa, Giresun, Eskişehir ve İzmir‘de iki gün fiziki, üçüncü gün online; İstanbul ve Ankara’da yer alan Türkiye İMSAD ve ÇEDBİK üye dernekleri için ise online toplantılarla yapıldı. 

Sektörler arası proaktif iş birliğinin sağlanması, politika ve karar alma süreçlerine demokratik katılım için sivil toplumun kapasitesinin artırılması ve gelişiminin desteklenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında Türkiye İMSAD ve ÇEDBİK, öncelikle kendi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) eylem planlarını geliştirmeye başladı.

Sürdürülebilir Kalkınma için STK’lar Projesi Eğitimleri’nin ilki 28-29 Eylül’de Şanlıurfa’da, ikincisi 5-6 Ekim’de Giresun’da düzenlendi. Ardından 19-20 Ekim’de Tepebaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu‘nun teşrifleri ile Eskişehir’de yapılan eğitim programını 26-27 Ekim’de İzmir’de Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ve Başkan Yardımcısı Barış Özreçber‘in teşrifleriyle gerçekleştirilen eğitim izledi.

3 gün süren eğitimlerin 2 günü “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” başlığıyla yapılırken, diğer günün eğitimlerinde “Savunuculuk” konusu masaya yatırıldı.

Şanlıurfa, Giresun, Eskişehir ve İzmir için çevirim içi olarak düzenlenen üçüncü gün eğitimleri, 19 ve 26 Kasım’da, Türkiye İMSAD ve ÇEDBİK Üye Dernekleri Eğitimleri ise internet üzerinden 24, 29 Kasım ve 2 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi. 

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” başlıklı eğitimler için Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Levent Kurnaz ile birlikte, Boğaziçi Üniversitesi himayesinde oluşturulan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UNSDSN) Türkiye Koordinatörü Bahar Özay, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırmacıları Dr. Nazan An ve Dr. Tufan Turp, “Savunuculuk” başlıklı eğitimler için Abdullah Gül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Burak Uzal ile Öğretim Görevlisi Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı Güç, Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Selahattin Ciritci ve Danışman Ayça Bağcı, eğitim programı kapsamında yer alan bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Sahip olunan kaynakların öneminin vurgulandığı “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” başlıklı eğitimlerde, kurumların topluma sadece ekonomik fayda sağlama rolüne sahip olmadığı, aynı zamanda sosyal ve çevresel açıdan topluma karşı sorumlu olduğuna dikkat çekildi. Aynı zamanda sürdürülebilirlik ve iklim gündeminin, inşaat, çevre, mimarlık, enerji, enerji verimliliği ve sürdürülebilir kalkınma alanlarına etkisi konuşuldu.

“Savunuculuk” başlıklı eğitimlerde ise sektörler arası diyalog sayesinde kent adına değişim teorisi temel nokta olarak benimsenerek katılımcılarla birlikte savunuculuk, paydaş analizi ve iletişim konularında analiz ve değerlendirmeler yapıldı. Farklı sektör ve meslek temsilcilerinin oluşturduğu katılımcıların yer aldığı eğitimlerde, bölgesel ve sektörel sorunları kapsamında görüş ve yorumları alınarak ortak amaçlar doğrultusunda iş birliği ağlarının oluşmasına yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” eğitiminin ikinci gününde ise SKA’lar çerçevesinde iş birliği örnekleri paylaşılarak, kurum içi eylem planı hazırlama, Küresel Amaçlar için ortak çalışma alanları, eylem planı örnekleri değerlendirildi.

İlgili Link: Liderlerin Büyük Buluşması ‘’Yeşil İş’’

STK, Kamu ve Özel Sektör İş Birliği Artacak

İMSAD STK’ları Sürdürülebilir Kalkınma İçin Bir Araya Getirdi

STK, Kamu ve Özel Sektör İş Birliği Artacak

Projeden, Türkiye İMSAD ve ÇEDBİK’in ulusal-küresel ağları, ulaşılması hedeflenen en az 50 sivil toplum kuruluşunun ve yerel yönetimler tarafından kurulan ‘Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’ üyelerinin yararlanması amaçlanıyor. Projenin hedef kitlesi arasında yerel yönetimler, diğer sektörlerden paydaşlar ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi ilgili kamu kurumları yer alıyor.

İlgili Link: Zorlu Enerji’ye “Uluslararası İş Güvenliği Ödülü”

‘Sürdürülebilir Kalkınma için STK’lar’ projesi faaliyetleri arasında web sayfası, STK’lar için Sürdürülebilir Kalkınma, lobicilik, iletişim ve paydaş diyaloğu hakkında kapasite geliştirme eğitim programı, Türkiye İMSAD ve ÇEDBİK’in SKA eylem planları ve ilerleme raporları, SKA hakkında kitapçık, SKA üzerine bir sosyal medya kampanyası, tavsiye niteliğinde bir politika belgesi ve SKA Ödülleri bulunuyor.

Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan Sivil Toplum Destek Programı, STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik yürütülen bir hibe programıdır ve Sivil Toplum Destek Programının üçüncü döneminde verilen desteklerle STK’ların kurumsal kapasitesinin artırılması ve STK’lar arası ortaklıkların teşvik edilmesi; aktif vatandaşlık ve STK’ların karar alma süreçlerine katılımının desteklenmesi ve son olarak aktif vatandaşlık için yasal çerçevenin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.