Pimapen Ses Tecrübe Odası ile Dünya Çevre Günü’nde Gürültü Kirliliğine Dikkat Çekti

0
49
Pimapen
Pimapen Ses Tecrübe Odası

Pimapen, 2021 yılında gürültü kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekmek üzere hayata geçirdiği ‘’Şehri Sessize Al’’ projesinin kapsamını genişletmeye devam ediyor. Dünya Çevre Günü’nden hareketle Müze Gazhane’de gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar “Şimdi Sessizlik Lütfen” dediler.

Yoğun trafik, süren inşaatlar, turizm faaliyetleri… Özellikle büyük şehirlerde yoğun gürültü kirliliği yaşanıyor. Pencereye adını veren Pimapen, ’’Şehri Sessize Al’’ projesi kapsamında “En son ne zaman sessizliği deneyimledik?” sorusundan yola çıkarak anlamlı bir etkinlikte yer aldı. Müze Gazhane’de gerçekleştirilen “Şimdi Sessizlik Lütfen” etkinliğine katılanlar, farkındalık yaratan bir deneyime ortak oldular.

Rahatsız Edici Sesler Stres Hormonunu Tetikliyor

Etkinlik kapsamında Müze Gazhane’de kurulan Ses Tecrübe Odası’nda katılımcılara farklı sesler dinletildi ve bu seslerin katılımcılar üzerindeki etkileri incelendi.  Yaptıkları çalışmayla çevre kirliliğine dikkat çekmek istediklerini vurgulayan Pimapen Marka Satış Direktörü Seyfettin Aslan, “Müze Gazhane’de kurduğumuz Ses Tecrübe Odası’nda, ses yalıtımlı bir ortam yarattık ve ziyaretçileri hem sessizlikle hem de farklı seslerle buluşturduk. Gürültünün insan üzerindeki etkilerini yakından inceledik. Bu etkinliği Cerrahpaşa’nın uzman odyologların ve başarılı iç mimarların profesyonel bakış açıları ile geliştirdik.

Pimapen
Pimapen Ses Tecrübe Odası

Uzmanlardan, deneyimin katılımcılar için daha sağlıklı ilerlemesi ve yalıtımlı odanın en verimli şekilde kullanılması konusunda destek aldık. Katılımcılara kulağa hoş gelen ya da onları rahatsız eden farklı tonda sesler dinlettik. Seslerin katılımcıyı ne kadar uyardığını ve stres hormonunu ne kadar tetiklediğini görmek için göz bebeklerinin büyüklüğünü ölçtük. Rahatsız edici seslerle stres altında kalan göz bebeklerinin büyüdüğünü gözlemledik. Etkinliğin sonunda katılımcılara sorular sorarak, deneyimin onlarda yarattığı farkındalığı anlatmalarını istedik.” dedi.

Farkındalık Yaratmaya Devam Edeceğiz

Katılımcılardan önemli geri bildirimler aldıklarının da altını çizen Seyfettin Aslan, Günlük yaşamda farkına varmıyoruz ama seslerin duygu durumumuz üzerinde büyük etkileri var. Katılımcılara verdiğimiz gözlükler ile seslerin katılımcıları ne kadar uyardığını gözlemleme şansımız oldu. Etkinlik sonunda katılımcılardan aldığımız geri bildirimler de bizim için çok önemliydi. Her gün maruz kaldığımız halde fark etmediğimiz ve bizi hem fizyolojik hem psikolojik olarak etkileyen gürültünün çok önemli bir çevre problemi olduğunu gösterme hedefimizin başarıya ulaşmasından gururluyuz. Gürültünün insan sağlığına ve çevreye verdiği zararlara dikkat çekerek, korunma yolları konusunda kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla hayata geçirdiğimiz “Şehri Sessize Al” projesini farklı deneyimler eşliğinde toplumla bir araya getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Önceki İçerikTürkiye İmsad İlk Çeyrek Sektör Raporunu Açıkladı
Sonraki İçerikOYAK Çimento, 2021 Yılı Entegre Raporunu Yayınladı

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz