Müteahhitler, Konut Fiyatlarında Düşüş Beklemiyor

0
255

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Temmuz 2021 İnşaat Bölümü Tahlili Raporu’nu yayınladı. “Küresel İktisatta Eksen Kayması: ‘Orta Gelir Tuzağı’ Sonrası ‘Dar Gelir Sarmalı’ mı?” başlıklı tahlilde, global ve ulusal iktisat ile inşaat kesimine ait datalar kapsamlı biçimde değerlendirildi.

Raporda, Ticaret Bakanlığı datalarına nazaran; Türk müteahhitlik firmalarının, haziran ayı sonu itibariyle 33 ülkede 6,5 milyar dolar fiyatında 100 proje üstlendiğine dikkat çekildi. Böylelikle yılın birinci altı ayı prestijiyle yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde 1972 yılından bugüne dek üstlenilen proje fiyatı 428 milyar dolar düzeyine ulaştı.

En fazla proje Zambiya’da

2021 yılı birinci altı ayında en fazla proje üstlenilen birinci beş ülke Zambiya (1,3 milyar ABD Doları meblağında 1 proje ile), Slovenya (748 milyon dolar meblağında 2 proje ile), Kazakistan (674 milyon dolar fiyatında 7 proje ile), Azerbaycan (543 milyon dolar meblağında 11 proje ile) ve Rusya Federasyonu (405 milyon dolar meblağında 3 proje ile) oldu.

Şartların belgisiz, risklerin büyük, rekabetin ise şiddetli olduğu milletlerarası pazarda, öne çıkan Türk inşaat kesiminin ve marka haline gelmiş firmaların Türkiye iktisadı için büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekilen raporda, “Ülkemize net döviz girdisi sağlayan ve öne çıkan hizmet ihraç kalemlerinden olan yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, ülkemiz istihdamına katkısı ile teknoloji transferi, makine parkı ve dışa açılma süreçlerine tesiri açısından kıymet taşımaktadır” denildi.

Yüksek petrol fiyatları, yeni yatırım potansiyeli yaratabilir

Yaklaşık son iki yılın en yüksek düzeyinde olan petrol fiyatlarının, petrol üreticisi ve ihracatçısı bölge ülkelerinde güçlü olan Türk müteahhitleri için yeni yatırımlar açısından potansiyel yaratabileceği belirtilen raporda, “Diğer taraftan gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz siyasetlerinde sıkılaşma adımları atması halinde proje finansmanı konusundaki zorluk artabilecektir” denildi.

Çalışmada ayrıyeten, dalın rekabet gücünü muhafazası için dijitalleşme gündeminin gerisinde kalma lüksünün olmadığı bir süreçten geçildiği, aksi halde bu alandaki gecikmenin telafisinin epey güç olacağı, dijitalleşme yarışında “İnşaat 4.0 ve sonrası” çerçevesinde dalın yurtdışında öne çıkan rakibi Çin’in büyük motivasyonu ve gayeye kilitlenmiş çalışmalarının bu kapsamda kritik olduğu tabir edildi.

Fiyat artışları maliyet baskısını ağırlaştırdı

Yaklaşık iki yılı aşkın vakittir bölümün öne çıkan sıkıntıları ortasında maliyet artışlarının olduğuna dikkat çekilirken, bilhassa demir-çelik ve çimentoda öngörülemeyen yüksek artışların maliyet baskısını ağırlaştırdığı söz edildi. Girdi maliyetlerindeki öngörülemez artışların önüne geçilmesinin hem kamu projeleri hem de ekonomik konut üretimi açısından büyük değer arz ettiği belirtildi.

Raporda konut fiyatlarına ait değerlendirmelere de yer verilirken, geçen yıl başlayan konut fiyat artışının devam etmekte olduğu aktarıldı. Ayrıyeten sonbaharda faiz oranlarında düşüş gerçekleşse de bu kere konut talebi artışıyla fiyatlarda kayda kıymet düşüş beklentisinin mevcut olmadığı tabir edildi.

Önceki İçerikTapu Harcı Nedir Nasıl Hesaplanır
Sonraki İçerikTürkçimento’nun Yeni Başkanı Fatih Yücelik

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz