Dilitasyon Nedir?

0
41
Dilitasyon
Dilitasyon Nedir?

Yapıların birbirinden ayrılması amacıyla kullanılan dilitasyon nedir? Dilitasyon Türkçe anlamı genleşme, genişleme ve genleme demektir. Dilitasyon nedir? Sorusu sık sık kişilerin sorduğu sorular arasındadır. Genellikle inşaat sektöründe bu soruyu sıklıkla duyarız. Ve bu terimle sık olarak karşılaşırız. Birbirine sınır olan eş değer tipte ya da farklı tiplerdeki imalatların imalatları birbirinden ayırmak için kullanılıyor. Dilitasyon iki bina arasında oluşur. Binaları birbirinden ayırmak için kullanılıyor. Bu da gayet doğal olarak binaların oluşum sürecini desteklemektedir.

Böylelikle binaların daha sağlam temeller üzerine kurulu olmasında rol oynuyor. Boşluk bırakma işlemleri birçok farklı alanda kullanılabilir. Temel döşemeler, beton dökümleri gibi alanlarda aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Dilitasyon aynı zamanda tıp dilinde de karşımıza çıkan bir terimdir. Bununla beraber mimarlık sektöründe sıklıkla karşımıza çıkıyor. Tıp dilinde dilitasyon genişleme anlamlarına geliyor. Böbrek ve mide başta olmak üzere birçok organda dilitasyon görülebiliyor. Yani organda genişleme meydana gelebiliyor.

Dilitasyona ayrıca damalarda sıklıkla uğruyor. Damar genişlemesi kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Dolayısıyla mutlaka bu tarz durumlarda tedavi edilmesi gerekiyor. Organ yapılarının genişlemesi anlamına gelen dilitasyon tıp dilinde son derece aktif olarak kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça teknik bir terim olarak karşımıza çıkan dilitasyon, hassas bir sürecin sonucunda yapılmaktadır. Burada söz konusu işlemin üst düzeyde bir etkiye sahip bir şekilde yapılması için mutlaka alanında uzman olanlardan destek almak şarttır.

Dilitasyon Nasıl Yapılır? 

Dilitasyon birçok alanda karşımıza çıkan geniş kapsamlı bir araştırma alanına sahip bir terimdir. İnşaat sektörü başta olmak üzere tıp ve mimarlık sektörlerinin ortak kullanılan kelime dillerinden birisidir. Dilimize Fransızcadan geçen dilitasyon Türkçe karşılığı genişleme demektir. İnşaat sektöründe dilitasyon yapılarak evler arasındaki boşluk sağlanır. Böylelikle daha sağlam temelli evler inşa edilir. Ayrıca günümüzde seramik yapılardan geçişlerde de dilitasyon dezi kullanılıyor.

Dilitasyon inşaat sektöründe yapıları birbirinden ayırmak için yapılan boşluğa denir. Böylelikle yapılar arasındaki boşluk sağlanmış olur. Dilitasyon işlemi uzman inşaat mühendisleri vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Alanında ihtisaslı profesyonel inşaat mühendisleri üst düzey bir hizmet deneyimi avantajıyla sizlere dilitasyon hizmeti sunuyorlar. Dilitasyon her alanda karşımıza çıkan marjinal bir terim olarak biliniyor.

Özellikle yüksek katlı binalar söz konusu olduğu zaman dilitasyon yapılması şarttır. Çünkü bu sayede yüksek katlı yapıların zeminle tavan arasındaki sıcaklık farkından kaynaklı olarak ortaya çıkan genleşmenin önlenmesi mümkün olur. Bu da gayet doğal olarak yapının genleşmeden olumsuz olarak etkilenmesinin önüne geçmektedir.

Dilitasyon Hangi Durumlarda Kullanılıyor?

Dilitasyon birçok durumda kullanılan bir işlemdir. İnşaat sektöründeki kullanım sıklığı diğer sektörlere nazaran daha fazladır. İnşaat sektöründe imalatların birbiri arasından boşluğu belirlemek için dilitasyon dezi yapılıyor. Tıp alanında ise dilitasyon genellikle organlarda meydana gelen genişleme işlemlerinde kullanılan bir terimdir. Damarlarda meydana gelen genişlemeler neticesinde kişilere cerrahi operasyonlar uygulanıyor.

Böylelikle dilitasyonun sebep olduğu genişleme daraltılıyor. Dilitasyon mimarlık sektöründe birçok durumda kullanılıyor. Proje temellendirmelerinin yapımında, projeleri hayata geçirme işleminde mimarlar dilitasyon terimini sıklıkla kullanırlar. Dilitasyon popülerliğini her geçen gün artıra ve sürekli olarak daha fazla kullanılan terimlerden birisi kapsamındadır.

Önceki İçerikDerz Dolgusu
Sonraki İçerikANT YAPI, İNGİLTERE’DE 7’NCİ PROJESİNE BAŞLIYOR

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz