Darbelere Dayanıklı Yalıtım Sistemi Baumıt Power Sistem İle Tanışın

0
327
darbelere dayanıklı yalıtım nedir

Baumit İnovasyon Merkezi tarafından küresel ısınmanın etkisi ile değişen iklim koşullarına yanıt verecek, uzun ömürlü sistemler geliştirme çabalarının bir ürünü. Diğer bir deyişle; Baumit Power Sistem, yüksek darbe dayanımı ile zorlu hava koşullarına yanıt vermek için geliştirilen yepyeni bir ısı yalıtım sistemi.
Avrupa’da yapılan araştırmalar, hava koşullarına bağlı olarak yapı kabuğunda oluşan hasarların son 30 yılda 15 kat arttığını gösteriyor. Avrupa’da birçok ülkede dolu tehlikesi haritaları çıkarılarak yüksek hasar oluşabilecek bölgeler belirleniyor. Bu çalışmalar dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin de artık yüksek darbe dayanımlı olmasını zorunlu olduğunu gösteriyor. Baumit, bu verilerden yola çıkarak geliştirdiği Power Sistem ile ekstrem hava koşullarına yüksek dayanıklılık gösteren cepheler üretilmesini hedefliyor.

baumit inovasyon merkezi nedir

Küresel ısınmanın bir etkisi olarak karşımıza çıkan ani sıcaklık değişikleri ve bahar mevsimlerinin kaybolması sonucunda yapı kabuğundaki termal gerilmeler artıyor. Ani ısınıp, ani soğuyan yapı kabuğu bu gerilmeler altında yüksek yüzey gerilmelerine maruz kalıp çatlama eğilimi gösteriyor. Dolu simülasyon cihazları ile darbe dayanımlarına göre test edilen Baumit Power Sistem’in ana bileşenleri cephelerde yüksek elastikiyet ve dayanıklılık sağlanıyor.
Sistemin ana bileşenleri olarak PowerFlex ve SilikonTop ürünleri sunuluyor.

PowerFlex ile zorlu hava koşullarında, özellikle dolu şeklinde yağış alan bölgelerde yüksek darbe dayanımı sağlanıyor. Yapılan testler PowerFlex hazır sıvası ile ısı yalıtım levhası üzerine yapılacak 3 mm’lik taşıyıcı sıva katmanı ile 10 Joule’luk darbe dayanımı elde etmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Taşıyıcı sıva kalınlığı 5 mm’ye çıkarıldığında bu dayanım ≥ 15 Joule mertebelerine yükseliyor.

Power Sistem içerisinde sunulan Baumit SilikonTop silikon esaslı hazır kaplama ise taşıyıcı sıva katmanı ile eşdeğer esneklik ve darbe direnci elde edilmesini sağlıyor. Sistem bir bütün olarak dış ortam koşullarına en yüksek direnci gösteriyor.

Baumit Power Sistem, darbelere karşı yüksek dirence ihtiyaç duyulan soğuk iklim kuşağındaki tüm cephelerin y anı sıra okul, kreş veya oyun alanları gibi direkt darbelere maruz kalan cephelerde, garaj ve otopark gibi araç çarpmalarına maruz kalan alanlarda, kamu binaları ve apartman girişlerinde tercih edilebilecek ideal bir ürün olarak gösteriliyor.

Önceki İçerikKalebodur, Stromboli İle Mekanlar Daha Ferah Daha Dinlendirici
Sonraki İçerikKalekim, Uultrafuga Flex İle Üstün Derz Dolgu Özelliklerini Tek Üründe Topladı

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz