Andezit Taşı

0
378
Andezit Taşı Nedir
Andezit Taşı

Andezit taşı volkanik bir kaya olarak isimlendirilir. Lav tabakasının yer hareketlerine bağlı olarak yüzeye çıkması ve ani soğuması ile birlikte taşlaşan lavların kaya parçalarına andezit taşı denir. Andezit taşı herkesin bildiği taş türleridir. Ancak bu taş çeşitlerinin nasıl elde edilmiş olduğu birçok insanın merak konusudur.

Andezit taşları, volkanik kaya parçalarıdır. Andezit taşı genel olarak farklı işlemelerle oluşturulur. Bu taşlar işlem görerek birçok farklı alanda kullanılabilir.  Andezit taşları mukavemete yüksek olan bir taş türüdür. Bu sebeple andezit taşının kullanım alanı oldukça yaygındır. Bu taşın sahip olduğu özellikler bozulmadan farklı şekiller alabiliyor. Andezit taşı Türkiye’de ilk kez Ankara’da rastlanmış olan bir taştır.

Andezit Taşı Nedir? 

Andezit taşı bir çeşit kayaç türüdür. Andezit taşı diğer tüm taşlardan oldukça farklı bir taştır. Andezit taşı Ankara taşı olarak da bilinir. Türkiye’de ilk kez Ankara’da rastlandığı için Ankara taşı da denmektedir. Andezit taşı gül kurusu pembe gri gibi farklı renk çeşitliliğine sahip olan ve ülkemizde ün salmış dekoratif amaçlarla kullanılan bir taş türüdür.

Andezit taşı, kaldırım taşlarının yapılmasında sıklıkla tercih edildiği gibi farklı alanlarda kullanılmaya elverişli olan bir taş çeşididir. Annesi taşı kullanılmış olduğu alanlarda sergilemiş olduğu dekoratif görüntü ve sağlamış olduğu avantajlar ile kullanım alanının oldukça geniş olmasına neden olmuştur.

Andezit Taşı Nerelerde Kullanılır?  

Andezit taşı kullanım alanı oldukça yaygın olan bir taş türüdür. Ankara taşı olarak da bilinen andezit taşı duvar döşeme ve kaplamalarında kullanılır. Taşı kaldırım taşı olarak da kullanılabilen özelliğe sahiptir. Bu taş türü darbelere karşı yüksek mukavemet gösterdiği için merdiven basamaklarında dekoratif amaçlarla kullanılır. Bahçe düzenleme ve peyzaj çalışmalarında çeşitli amaçlarla kullanılan andezit taşı, açık duvar üstü uygulamalarda da tercih ediliyor.

Ayrıca andezit taşı tarihi binaların restorasyon çalışmalarında yapı özelliklerini uygun olması nedeniyle oldukça sık tercih ediliyor.  Dekoratif görüntüsü nedeniyle park ve bahçe kaldırımlarında çiçeklik yapımında da kullanılabilecek özelliklere sahip olan bir taş çeşididir.

Andezit Taşı Özellikleri 

Andezit taşı magnetik bir taş çeşididir. Bu taş çeşidi çok az miktarda kuvars içerir ya da hiç barındırmaz. Andezit taşı fazla miktarda demir içerir. Magnezyum açısından da zengindir. Bu taş türü pembe ya da gri tonlarında olabiliyor. Andezit taşı arazide lav akıntıları olarak görülüyor. Taşın yüzeyi kaymaz bir yüzeydir. Ayrıca andezit taşının ısı yalıtım özelliği bulunur.

Andezit taşı doğa koşullarından ve mevsimsel faktörlerden etkilenmeyen bir taş çeşidi olması ile ön plana çıkıyor. Ayrıca bu taş çeşidi diğer doğal taşlar ile kıyaslandığı zaman daha ekonomik ve uygun fiyatlıdır. Dekorasyon amacı ile park ve bahçelerin peyzajında kullanılabilir. Bakım gerektirmeyen bu taş renk özelliğini kaybetmez.

Andezit Taşı Fiyatları 

Yapı malzemesi olarak kullanılan ürünlerde kolay temizlenme ve mevsimsel koşullardan etkilenmemesi kullanıcı açısından oldukça önemlidir. Bu özelliklere bakıldığında en uygun malzeme olarak andezit taşı karşımıza çıkar.

Andezit taşı diğer doğal taş türlerine karşı çok daha uygun fiyatlı ve dayanımı yüksek olan doğal bir taştır. Taşın kullanılacak olduğu alana göre fiyatları değişkenlik gösterebilir.

 

Önceki İçerikAkrilik Boya
Sonraki İçerikİntifa Hakkı Nedir

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz