Pafta Nedir?

0
193
Pafta Nedir
Pafta Nedir | Tapuda Pafta Ne Demek

Sıkça kullanılan bir harita terimi olarak karşımıza çıkan pafta nedir? Bir harita ya da bir plan meydana getirilirken parçalara ihtiyaç duyulur. Bu parçalara pafta ismi verilir. Tüm haritalar, belirli ölçekler ile elde edilmektedir. Emlak alanında bir arazinin ya da arsanın pafta içinde gösterilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle paftalar en ideal parçalardır. Burada haritada enlem ve boylamlar farkları hesaplanarak, tüm toprak parçaları paftalara bölünür.

Pafta, tapu ve kadastro işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Böylece taşınmazların büyüklük ve konum gibi özellikleri belirlenir. Bu da imar planlarının oluşmasına yardımcı olmaktadır. Eğer bir kişi toprak parçası almışsa ve bu toprak parçası bir arsa ise pafta sorgulama ile rahatlıkla enlem, boylam ve büyüklüğü öğrenilebilir. Ayrıca pafta ile bir arazinin tüm bilgileri de öğrenilebilmektedir. Özellikle paftanın son derece teknik bir süreci içine aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Pafta Ne İşe Yarar?

Emlak sektöründe sıklıkla kullanılan pafta, bir bölgedeki bir konumu en kolay şekilde belirlemeye yaramaktadır. Paftada enlem ve boylamlar farklarına göre dikkate alınır. Böylece enlem ve boylama göre belirlenen toprak parçasının kime ait olduğu bu şekilde rahatlıkla gösterilir. Bir plan ile meydana getirilen ve büyük haritayı ortaya çıkaran tüm detaylar pafta ile gösterilmektedir.

İmar kanunlarında bir arsa üzerinde bazen birden çok kayıt çıkabilmektedir. Eğer bir kişi bir arsa ya da toprak almak isterse pafta sorgulaması yaparak bu toprak parçasının kime ait olduğunu öğrenebilir. Ayrıca bu toprak parçasının kim tarafından ne zaman parsellediği ve parselin ne zaman yapıldığı da rahatlıkla öğrenilebilir.

İlgili Link: Kat İrtifakı Nedir

Tapu belgelerinde pafta numarası kavramıyla sıklıkla karşılaşırız. Pafta tam olarak mülkiyetin bulunduğu yerin neresi olduğuna dair isabetli bir şekilde bilgi vermektedir. Tapu genel olarak var olan ana gayrimenkulün tanımını yapar. İçerisinde gayrimenkulün bulunduğu adres ve mevki yer almaktadır. Burada pafta, ada ve parsel numarası karşımıza çıkar. Pafta sayesinde net bir şekilde gayrimenkulün bulunduğu yer ifade edilmektedir.

Tapuda Pafta Ne Demek?

Tapu ve kadastro alanında işlem yapmak isteyen kişiler internet sitesinden rahatlıkla arama yapabilir. Tapuda pafta bir toprak parçasının kime ait olduğunu anlamak için kullanılır. Ayrıca ne kadarlık bir alan olduğu ve ne zaman parsellediği de tapu üzerinde pafta numarası ile öğrenilebilir. Tapuda pafta tüm arazinin teknik usullere göre belli bir oranda ölçülmesi ile ilgilidir. Bu ölçüler daha sonra belli bir oranda küçültülür ve pafta elde edilir. Tapuda pafta büyüklük ve konum gibi özellikleri net bir şekilde ortaya koymaktadır. Arsa, parsel dışımda pafta, emlak sektöründe bir arazinin enlem boylam olarak görülmesi için en ideal parçadır.

Ada ve Pafta Aynı Şey Mi?

Ada ve pafta arasındaki fark sıkça merak edilmektedir. Ada; caddelerin, meydanların, sokakların bunların yanında demiryollarının ve akarsu gibi doğal oluşumların çevrelediği alanlara verilen isimdir. Pafta; tüm araziler için teknik usullerde ölçülmesi ve bu ölçülerin belli oranda küçültülmesi ile elde edilen haritalara verilen isimdir.

İlgili Link: Tapu Harcı Nedir Nasıl Hesaplanır

Adada bir arazinin çevresindeki tüm detaylar görülürken, pafta da ise teknik usuller görülmektedir. Bu teknik usuller daha çok enlem boylam anlamında olmaktadır. Bir kişi bir toprak parçası alacaksa pafta sorgulaması yaparak konumunu ve büyüklüğünü görebilir. Adada ise bu özellikler belirlenemez. Paftanın içinde aynı zamanda ada ve parsel numaraları da yer almaktadır. Bu anlamda pafta için tüm emlak bilgilerin en detaylı hali de denebilir.

Önceki İçerikIsıcam Tasarrufun Diğer Adı
Sonraki İçerikEv İçi Kamera Sistemi Fiyatları

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz