Cam Çeşitleri

0
564
Mimaride Kullanılan Camlar
Cam Çeşitleri

Cam çeşitleri denildiğinde ilk akla gelen binalarda yapı malzemesi olarak kullanılan cam çeşitleridir. Fakat cam çeşitleri teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı alanlara yayılmaya başlamış durumdadır. Günümüzde birbirinden farklı değişik çeşitlerde camlar farklı alanlarda kullanılıyor. Bu çeşitlilik ile daha estetik görüntüler elde ediliyor. Cam çeşitlerinin büyük bir kısmını genellikle pencere camları oluşturur. Pencere camlarının yanı sıra günümüzde kullanılan cam çeşitleri vitrin camları kapı camları raf camları korkuluk camları gibi camlardır.

Cam çeşitleri arasında birbirinden farklı türde birçok cam çeşidi bulunur. Her bir cam çeşidi kendi içerisinde Farklı özelliklere sahiptir. Bu sayede kullanıcılar için farklı avantajları da beraberinde getirmiştir. İhtiyaca ve tercihe göre camların birçok çeşidi bulunur. Bunlar kristal camlar temperli camlar buzlu camlar terli camlar renkli camlar lamine camlar gibi cam çeşitleridir. Sayılan bu cam çeşitleri her birey kendi içinde farklı özellikler bulundurur. Bazı cam çeşitleri dayanıklılık bakımından önemli bir konumda yer alır bazı cam çeşitleri ise estetik görüntüsü ile bulunmuş oldukları ortama farklı bir hava katar.

İlgili Link: İskan Nasıl Alınır

Mimaride Kullanılan Camlar 

Mimaride kullanılan camlar günümüzde farklı birçok çeşit seçeneğine sahiptir. Çift cam reflektif cam renkli cam düz cam temperli cam lamine cam gibi çeşitler kullanılır. Mimaride kullanılan çift cam 2 ya da 3 pencere camının ısı transferini azaltmak amacı ile birbirinden vakum ya da gazla doldurulmuş  boşluklara ayrılarak tek cam sistemi şeklinde birleştirilmiş olmaları sonucunda oluşan cam sistemine denir.  Birden fazla canın tek bir sistem oluşturulması şeklinde montajlanması ile üretilen camlar ısı camlardır. Isıcam sisteminde kullanılmış olan paneller birbirinden çıta ile ayrılır.

Çıta ile ayrılan bu bölümlerin içinde durağan hava ya da gaz mevcuttur. Isıcam ürünleri ses yalıtımı sağlaması ile birlikte aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlar. Isıcam türleri yazın istenmeyen sıcaklığın evlere girmesini engeller. Ayrıca ısıcam türleri buğulanmayı azaltır ve ahşap ya da pvc doğrama üzerinde oluşabilecek sağlıksız oluşumları da engeller. Ayrıca ısıcam yüksek frekanslı seslerin azaltılmasında da etkilidir.

Farklı çeşitlerde camlar bulunur. Reflektif cam çeşidi, bilinen yüzdürme canlıların güneş ısısının azaltılması amacı ile yüzeye metalik bir kaplama uygulanarak elde edilen cam türüdür. Cam üzerine uygulanan bu özel metalik kaplama bir ayna etkisi yaratır ve iç tarafın görünmesini engeller. Bu cam çeşidi genel olarak yapıların dış cephelerinde kullanılır.  Mimaride kullanılan bir diğer cam çeşidi ise renkli camdır. Bu cam çeşidi yapıların dış cephelerinde cephe estetiği olarak  güzel bir görünüm elde etmek amacı ile kullanılır.

Emaye camlar ise temperli ya da ısıl işlem görerek güçlendirilmiş bir tarafı mineral pigmentler kullanılarak kaplanmış ya da tamamen mineral pigmentlerle kaplanmış olan cama verilen isimdir. Emaye camlar dekoratif görünümünün yanı sıra aynı zamanda güneş ışığı için de kontrolü sağlar. Emaye Cami çeşidin yapıların dış cephesinde ve çatılarda kaplama camı olarak kullanılan bir cam türüdür. Emaye cam türünün birçok farklı renk seçeneği bulunur. Yapıların dış cephe uygulamalarında iç mekanlarda ve ara bölmeler de kullanılan bir cam çeşididir.

İlgili Link: Grobeton

Önceki İçerikTahliye Taahhütnamesi Nedir, Geçerlilik Şartları Nelerdir
Sonraki İçerikBodrum’da dönüşüm başladı

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz