Kontrplak

0
498
Kontrplak

İmalat ya da yan ürün olarak kullanılabilen kontrplak çok bilinen bir orman ürünüdür. İnşaat ve mobilya sektörlerinin olmazsa olmaz malzemesi kontrplak, dayanıklılığı ve mukavemet özelliği yüksek olmasından dolayı birçok alanda kullanılır. Tercih edilme nedenlerinden biri de sağlığa zararlı olmamasıdır. Bu ahşap ürünü, filmli veya filmsiz olabilir. Filmli olanlar inşaat, filmsiz olanlar ise mobilya imalat alanlarında kullanılır.

Kontrplak levhalarının ana maddesi ağaç tabakalarıdır. Bu ağaç tabakaları içerisinde kavak, huş, çam, ladin ve kayın, okume gibi farklı egzotik ağaçlar da kontrplak üretiminde yer alabilir. Kontrplak ile iç mekan tasarımı ve ahşap ev eşyası üretimi yapılabilir. İnşaat sektöründe yaygın kullanıldığını belirttiğimiz bu ürün, oyuncak yapımında dahi yer almıştır. Malzemenin neme ve kimyasal dayanımı yüksektir. Zor aşınan yapısı vardır. Fakat buna rağmen kolay şekil verilebilir. Bu özellikleri dolayısıyla çok tercih edilir bir ürün olan kontrplağın uygun fiyatlı seçeneklerini de bulmak mümkündür.

Kontrplak Nedir? 

Temel maddesi ağaç olan kontrplağın üretiminde katman sayısı genellikle tek olarak belirlenir. Oldukça sağlam ve yüksek dayanıklılığı olan bu malzeme ağır değildir. Hafif olmasına rağmen bilinen yüksek dayanıklılığı, paralel ve dik yerleşimleri olan iç yapısında gizlidir. İnşaat işlerinde kalıp, iskele, parkeleme, çatı kaplama; mobilya sektöründe kapı, masa, raf, dolap veya koltuk yapımında kullanılan kontrplağın karşımıza çıktığı yerler saymakla bitmez. Hayvan ve yük taşımacılıkta, vagon ve tırlarda, trafik levhalarımda, mutfak tezgahlarında dahi kullanılır. Oyuncak ve müzik aleti yapımında da yeri olan kontrplağın farklı çeşitleri bulunur. Bu çeşitleri yapımında kullanılan ağaca ve üretim tekniğine göre değişiklik gösterir.

Kontrplak diğer malzemelere kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Ham maddesi ağaç olduğundan insan sağlığı için zararsız ve güvenli bir maddedir. Geri dönüşümü sağlanabildiğinden dolayı çevre dostu ve doğaya minimum zarar veren bir üründür. Günümüzde insan hayatını kolaylaştıran birçok alanda kullanılan yapı malzemelerinden biridir.

İlgili Link: Kira Stopajı Nedir Nasıl Hesaplanır?

Kontrplak Çeşitleri 

Kontrplak Nedir
Kontrplak Çeşitleri

Farklı ağaç türlerinden oluşması ve değişik yapım aşamalarından geçilmesiyle oluşan birçok çeşitte kontrplak bulunur. En çok bilinen kontrplak çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Marin Kontrplak: Su kontrplağı olarak bilinen bu çeşit, nem ve rutubet bulunan yerlerde kullanıma oldukça uygundur. İmalatında kullanılan formaldehit içerikli tutkal sayesinde uzun ömürlü ve dayanıklı bir kontrplak çeşididir. Gemi üretimi ve çatı yapımı için kullanılabilir.
  • Esnek Kontrplak: Adından da anlaşılacağı gibi elastikiyet kabiliyeti yüksek olan bu kontrplak çeşidi hem dayanıklı hem de kolay şekil verilebilir bir yapıdadır. Bu kontrplak türüne kavisli, bombeli, dönüşlü hatta yuvarlak şekil vermek oldukça kolaydır. Ayrıca yapılan boya uygulaması başarı ile sonuçlanır, vernikleme yapılabilir.
  • Egzotik Kontrplak: Egzotik ağaçların kabuğunun soyulmasıyla bu kontrplak türü elde edilir. Yapım aşamasında lif yönlerine basınç ve sıcaklık ile çapraz yapıştırma ve presleme gerçekleştiğinden oldukça sağlam bir malzemedir. Buna rağmen kolay işlenebilir, bu malzemeden dekorasyon ürünleri üretilebilir.
  • Huş Kontrplak: En bilinen kontrplak türlerinden olan huş kontrplak, huş adındaki ağaçtan üretilir. Bu ağaca da egzotik ağaçlara uygulanan işlemler uygulanır ve dayanıklı bir kontrplak malzemesi üretimi gerçekleşir. Suya dayanıklı olması, inşaat sektöründe kullanılması için tercih sebebidir.
  • Kavak Kontrplak: Soyulan kavak ağaçlarının levha yani papel haline getirildikten sonra fırınlama işlemi ile kurutulmasıyla elde edilir. Bu işlemlerden sonra da kavak kontrplağa gerekli ebatlar verilir.
  • Oküme Kontrplak: Genellikle Afrika kökenli Oküme ağaçlarından üretilen bu kontrplak çeşidi; inşaat, mobilya ve otomotiv gibi sektörlerde ve özellikle tekne gibi araçların yapımında kullanılır.
  • Kayın Kontrplak: Farklı birçok alanda kullanılabilen bu yüksek kaliteli kontrplak ile dekorasyon ürünleri de mobilya da üretilebilir. Maliyeti huş kontrplağa göre daha yüksek olsa da teknik özellikler açısından daha avantajlı bir üründür. Yine tekne imalatında kullanılabilir bir kontrplaktır. Zor aşınır ve hafif yapıdadır.

İlgili Link: Derz Dolgu Uygulamalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kontrplak Fiyatları 

Kontrplak, orman ürünleri arasında farklı yapıya ve bilinirliğe sahip bir üründür. Ülkemize genellikle ithal olarak gelen bu ürünün fiyatı; yapıldığı ağaca, ağacın kalitesine, yapımdaki işçiliğe ve kontrplak levhanın ebatlarına göre değişiklik gösterir. Örneğin bahsettiğimiz gibi kavak, huş kontrplak malzemesinden daha pahalıdır. Bunun nedeni yüksek tasarım kaygısı ve kalite olmaktadır. Ayrıca bir kontrplak türünün tüm ürünleri aynı olmaz, iyi imal edilen ürün iyi bir fiyata satılır.

Kontrplak ebatlarında boy ve kalınlık olarak iki kısmın dikkate alınarak fiyat hesaplaması yapılır. Kalınlıklar 2 mm’den 30 mm’ye kadar ulaşabilir. Kullanılacak kontrplak levhasının boyutu da kullanılacak alan ve işe bağlıdır. Örnek olarak 2200 x 1700 boyutları verilebilir. Bu boyut gereksinimlere göre değişebilir. Kontrplak levhaların fiyatları için bu nedenle tam bir fiyat söylemek ne yazık ki mümkün değildir.

Kontrplak satın almak için önce gereksinimler belirlenmelidir. Ne için kullanılacağı ve hangi boyutlarda kontrplağa ihtiyaç duyulduğu saptandıktan sonra kontrplak alınmalıdır. Günümüz iş sektörlerinde özellikle inşaat ve yapım alanında, beton kalıpların hazırlanmasında önemli yeri olan bu malzemenin en büyük avantajı suya dayanıklı olmasıdır. Bu özelliği onu deniz ulaşımında da kullanılabilir bir malzeme haline getirmiştir. Otomotiv sektöründe, paketlemede, iç mimari ve ev dekorasyonu gibi yüzlerce farklı kategoride üretim için yer bulan kontrplak malzemesi sağlıklı olmasından dolayı işlenerek, çocuklar için oyuncak dahi olmaktadır.

Önceki İçerikAvrupa’da gayrimenkul yatırımına dönüş başladı
Sonraki İçerikPerde Duvar

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz