Yabancıya konut satışı maksadı 20 milyar dolar

0
348

Leyla İLHAN

Türkiye yabancıya gayrimenkul satış amacını yükseltti. 2020’de yabancıya 6 milyar dolarlık gayrimenkul satılırken, 2025 yılında bu sayının 20 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Bu satışların yarısının ise Uzakdoğu ve Afrika pazarından gelmesi bekleniyor. Gayrimenkul İhracatı ve 2025 Stratejik Hareket Planı’nın açıklandığı toplantıda konuşan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Lideri Ömer Faruk Akbal, 2020’de yabancıya 6 milyar dolarlık satış yapıldığını belirterek, “Hedefimiz 2025 yılında bu sayısı yıllık 20 milyara dolara taşımak” dedi. Yabancıya satılan konutların ortalama fiyatının 150 bin dolar olduğunu söyleyen Akbal, 2025 yılında ise bu oranı 225 bin dolara çıkarmayı amaçladıklarını açıkladı.

50 bin konut planı

Şimdi 1.5 yıl evvel kurulan dernek üyelerinin, yabancıya satılan her 100 konuttan 25’ini gerçekleştirdiğini kaydeden Akbal, “Türkiye’den gayrimenkul alan yabancılar yüzde 83.2 üzere yüksek oranda memnuniyet oranına sahip ve 10 yabancıdan 7’si yine almayı düşünüyor” dedi. Bu yıl ise 50 bin konut satmayı planladıklarını aktaran Akbal, “Kanal İstanbul’un temeli atıldı. Kanal İstanbul da amaçlarımıza ulaşmamızı sağlayacak” dedi. Halihazırda Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri’nin en büyük alıcı olduğu Türkiye pazarında, Uzakdoğu ve Afrikalıların hissesinin da yükselmesi bekleniyor. Singapur ve Hindistan’ın yanı sıra Afrika ülkeleri üzere yeni pazarlara da eğileceklerini açıklayan Akbal, “2025’te konut alan yabancıların yüzde 20’si Afrika, yüzde 25’i ise Uzakdoğu’dan gelecek. Böylelikle yabancıya satışta dünyada birinci 10’a girmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlık 4.5 milyar dolar kazandırdı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati de, Türkiye’ye vatandaşlık hakkı için başvuran yatırımcı sayısının 1 Temmuz prestijiyle 15 bin 176’ya ulaştığını lisana getirerek şu açıklamalarda bulundu: “Gayrimenkul ve konut yüklü olmak üzere fonlardan yahut bankaya bir ölçü para yatırarak elde edilmiş olan bu müracaatlardan, 4,5 milyar dolar gelir elde edildi.”

İstanbul’da sayı 40 bin olacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, 2025 yılında İstanbul’da yabancıya yıllık 40 bin konut satarak 10 milyar dolar gelir elde etmeyi planladıklarını söyledi. İstanbul’dan mesken alan bir yabancının ortalama 3.5 ay Türkiye’de kaldığını aktaran Avdagiç, “Kaldıkları devirde alışverişin dışında sıhhatle ilgili muhtaçlıklarını da gideriyorlar ve ülkelerinde istekli elçiliğimizi yapıyorlar” dedi. Avdagiç, bundan sonraki süreçte katma pahalı konut üretilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Londra’da bir metrekare fiyatına İstanbul’dan daire alıyorlar. Pahalı konut ürettiğimizde, gelecek profili de değiştirmiş oluruz” diye konuştu.

Önceki İçerikMüşteri Tecrübesinde Harikalık Mükafatı Eminevim’in Oldu
Sonraki İçerikÇEİS’in Düzenlediği Yapı Tasarım Yarışması 2021’de Ödüller Sahiplerini Buldu

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz