Yapılacak Yeni Proje İle Fikirtepe’ye 15 Bin Konut

0
313
fikirtepeye 15 bin yeni konut geliyor

 

Fikirtepe’de yaşanan kentsel dönüşüm problemleri ve birçok firmanın mağdur olmasının ardından çevre ve şehircilik bakanlığı olaya el attı. Bakanlık 3 ila 4 yıl içerisinde  bölgede 15 bin adet konutun kullanıma hazır olarak teslim edeceğini açıkladı.2021’in Şubat-Mart aylarında başlanması beklenen projenin hayata geçirilmesinin ardından bölgede bulunan 4 bin konut stoku yüzde 362 oranında artması bekleniyor Fikirtepe’de gerçekleşecek bu projenin ardından 60 bin kişilik hane halkının bölgeye gelmesi beklenirken Anadolu Yakası’ındaki gayrimenkullerdeki kira ve satılık fiyatlarındaki artışında önüne geçilmesi planlanıyor.

Ulaşım akslarının merkezinde

Bölgenin merkezi konumunda olan bu proje ana ulaşım yolları,karayolu ve raylı sistemlerin ortasında bulunduğunu belirten Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği(- GAPAS) Başkanı İsmail Özcan,bu sebeple pekçok şirketin kendisini çektiğini söyledi. “Ancak Fikirtepe’de proje geliştiren firmalar, satışlarını ya oldukça uzun sürelerde tamamlayabildiler ya da hâlâ satış yapmaya çalışıyorlar. Diğer bir deyişle, Fikirtepe, birçok gayrimenkulcü için ‘acı tecrübe’ oldu” diyen Özcan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecine, TOKİ ve Emlak Konut GYO eliyle dahil olması, yeni bir oyun planı ve kuralları olacağını gösteriyor. Sürecin tek merkezden, belli bir planlama ve denge politikasıyla yürütüleceği anlaşılıyor” dedi.Türkiye’de her yıl en az 800 bin yeni konut talebinin bulunduğunu söyleyen Özcan,İstanbul özelinde konut satışları ve kira fiyatlarını belirli bir düzeyde tutmak için Fikirtepe gibi İstanbul’un çok fazla ilgi gösterilmeyen arsaların kullanımı ve şehrin mekânsal ihtiyaçlarının karşılanması zorunlu hale geldiğini söyledi.Özcan, Fikirtepe başlayan bu proje Anadolu yakasında ki kira ve konut satış fiyatlarını düşürmeyeceğini ancak belirli bir seviyede tutmak için çok önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyor.

Fikirtepe Komşularını Olumlu Etkileyecek

Gaborasın yetkililerinin söylediklerine göre , yaklaşık 4 bin adet konutun barındığı Fikirtepe’de hayata geçecek yeni proje ile birlikte 15 bin yeni konutu Fikirtepe’ye kazandırmayı hedeflediklerini bu sayede  de nüfusu 11 bin 424’ten 60 bin kişiye kadar çıkarmayı ve Fikirtepe’de bulunan eski konutlarında kentsel dönüşümü ile birlikte bölgeye pozitif bir hava sağlayacağı tahmin ediliyor.

Satışa Çıkacak 10 Bin Yeni Konut

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın olaya el atması ile birlikte Fikirtepe’de yaklaşık 1.5 milyon m2 ‘lik inşaat yapılacağını söyleyen aktaran İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman ise, “Fikirtepede yaklaşık 15 bin yeni konut yapılacak. Konutların önemli bir bölümüne daha önce orada yaşayan hane halkının yerleşeceğini düşünürsek kiralamaya ve satışa sunulacak olan yaklaşık 10 bin konut var. ikirtepe’de yeni konutların piyasaya çıkmasının 2-3 yıllık bir zaman dilimine yayılacağını tahmin ediyoruz. Bu varsayımlar altında Fikirtepe’nin yıllık konut arzına katkısı 3-4 bin adet civarında olabilecek” İstanbul genelinde yılda 100-110 bin yeni konut satıldığını söyleyen Büyükduman, Fikirtepe bu talebe önemli bir ölçüde karşılık vererek Anadolu yakasında ki konut satıiı ve kira fiyatlarının zerinde bir etkisi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Önceki İçerikTOKİ’NİN Yapmış Olduğu Kampanyadan 33 bin 240 Vatandaş Yaralandı
Sonraki İçerikOcak Ayı Kira Zamları Belli Oldu

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz