Satılık ve kiralıkta fiyat artışları yüzde 135’e dayandı

0
224

Emlak platformu hepsiemlak’ın açıkladığı Haziran 2021 Emlak Endeksi datalarına nazaran yaklaşan bayram tatili öncesi Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki yazlık yerlerde talep ve fiyatlar yüksek oranlarda artış gösterdi.

Hepsiemlak, Haziran 2021 Emlak Endeksi sonuçlarını açıkladı. AA’nın haberine nazaran, hem satılık hem de kiralık konutlardaki aylık ve yıllık değişim sayıları tüketicilerden gelen talebi ortaya koydu. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki satılık konut fiyatlarının yıllık bazdaki değişiminde yüzde 78 ile İzmir-Seferihisar birinci sırada yer aldı. Seferihisar’ı yüzde 69-54 ortasındaki değişimler ile Muğla-Fethiye, Antalya-Serik, İzmir-Urla, Aydın-Didim, Muğla-Bodrum, Muğla-Milas, İzmir-Çeşme, Antalya-Döşemealtı ve Aydın-Kuşadası takip etti.

İlçe bazında bakıldığında ise son 1 ayda Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde satılık konut fiyatı en çok artan ilçelerde İzmir-Foça, Muğla-Milas, Balıkesir-Erdek, Antalya-Serik ve Muğla-Fethiye birinci 5 ortasında yer alıyor.

Kiralıkta Balıkesir-Edremit

Kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı bir evvelki yıla oranla Balıkesir-Edremit’te 11 TL’den 26 TL’ye yükselerek yüzde 135’lik bir artış oldu.

Yüzde 83’lük artışın yaşandığı Aydın-Kuşadası’nda ise fiyatlar bir yıl içerisinde 15 TL’den 28 TL’ye yükselmiş durumda. Antalya-Konyaaltı yüzde 63 ile, Muğla-Bodrum yüzde 62 ile, İzmir-Çeşme yüzde 55 ile ve Antalya-Alanya da yüzde 53 ile yüzde 50’nin üzerinde artışın gerçekleştiği vilayetlerin başında geliyor.

Satılık konutlarda Muğla birinci sırada yer alıyor

Bilgilere nazaran, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki satılık konut fiyatlarının yıllık bazdaki değişiminde yüzde 54’lük artış ile Muğla birinci sırada yer aldı.

Muğla’da geçen yılın birebir devrinde ortalama 5 bin 296 TL olan metrekare ünite fiyatı 8 bin 182 TL’ye yükseldi. Muğla’yı yüzde 45-22 ortasındaki artışla Antalya, Hatay, Aydın, Balıkesir, Mersin (İçel), İzmir, Tekirdağ, Çanakkale ve Yalova takip etti.

Aylık fiyat artışında Hatay birinci sırada

Hepsiemlak Haziran 2021 Emlak Endeksi bilgilerine nazaran, son 1 ayda fiyatı en çok artan vilayetlere bakıldığında ise Hatay, Aydın ve Muğla öne çıkıyor. Bu üç vilayette aylık fiyat artışı yüzde 6-10 ortasında gerçekleşti.

Vilayet bazında ise kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı Muğla’da 1 yıl içinde 41 TL’den 77 TL’ye yükselerek yüzde 90’lık bir artışın gerçekleştiği görülüyor.

Yüzde 60’lık artışın yaşandığı Mersin’de ise fiyatlar bir yıl içerisinde 12 TL’den 19 TL’ye yükseldi. Ortalama metrekare fiyatı 11 TL’den 17 TL’ye yükselen Balıkesir, yüzde 50’nin üzerinde artışın gerçekleştiği vilayetlerin başında geliyor. Hatay’da yüzde 46’lık bir fiyat artışı gerçekleşirken Hatay’ı yüzde 46-30 ortasındaki artışlar ile Çanakkale, İzmir, Aydın, Antalya, Yalova ve Tekirdağ takip ediyor.

Talep devam edecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hepsiemlak Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz sene Bodrum, Çeşme üzere en tanınan diyebileceğimiz yazlık ilçelerimize olan talep süratle artarken beraberinde yüksek fiyat artışlarına da sebep olmuştu. Bu iki ilçemizde metrekare ünite fiyatları 15 bin TL mertebesine ulaştı. Yazlık arayan vatandaşlarımız fiyatı biraz daha cazip olan ilçelere yönlendi. Bilhassa Ege ve Akdeniz bölgelerimizde havasıyla, deniziyle hayran bırakan tüm ilçe ya da beldelerimize talep neredeyse eşit düzeyde dağılmış durumda. Bu bölgelere olan talebin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini öngörüyoruz.”

Önceki İçerikİnşaat Malzemeleri Sanayisi Yüksek Performansını Koruyor
Sonraki İçerikEminevim’den 15 Temmuz Açıklaması

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz