Etriye

0
342
Etriye Nedir
Etriye

Etriye betonarme kiriş ve kolonlarda kullanılan enine olan donatıya verilen isimdir. Etriye bulunmuş olduğu elemanın kesitine bağlı kare dikdörtgen çember ya da çokgen şeklinde bükülmüş olan hasır ya da ince çubuk donatıdır. Donatı kafesinin yerleştirilmesi ve montajında etriye yaş beton içinde stabiliteyi sağlamak için vazgeçilmez bir ekipmandır. Eğilme donatısının yerel burkulma mukavemetini artırmak amacı ile etriye gerekli olan bir elemandır. Etriye sık aralıklarla kullanılmış olduğunda sargı görevi yapar. Bu sayede betonarme elemanın kesme mukavemeti ile birlikte eğilme mukavemeti de artmış olur. Etriye elemanlara daha büyük plastik şekil değiştirebilme özelliği kazandırır. Ayrıca etriye yapı ve eleman sürekliliğini de artırır.

Etriye, kolon ve kirişler de sargı etkisi oluşturur. Etriyenin sargı dışında birçok farklı görevi de vardır. Etriye yapıda burkulmaya ve çatlakları önler. Kolonlarda meydana gelebilecek deformasyonu engeller. Etriyenin sık bir şekilde atılması sünekliği artırır. Bu sayede dayanım artışı belirgin olur Çift etriye kullanımı ise hem sünekliği hem de dayanımı oldukça artırır. Fretli kolon ise hem dayanıklılık açısından hem de süneklik açısından etriyeli ona göre çok daha etkindir.

Etriye Nedir? 

Etriye nedir sorusuna cevap olarak etriyenin kolon ve kirişler den geçen demirleri enine bir şekilde saran bir eleman olduğudur. Etriye kiriş ve kolonların yıkılmasına önler. Geometrik şekillere göre etriye farklı çeşitlere ayrılır etriye kare dikdörtgen çokgen ve fretli çeşitleri olan bir elemandır. Etriye yapılırken muhakkak elpen ile çalışılması gereklidir. Etriyenin ölçüleri doğru bir şekilde alınmalı ve köşe açılarına da dikkat edilmesi gereklidir.  Etriyenin köşe açıları genel olarak 90 derecedir. Etriyenin düzgünlüğü kontrol edilmelidir ve çivilerin boylarına da mutlaka özen gösterilmelidir. Etriye kıvırmak için kullanılan kıvırma makinesinin ayarları doğru bir şekilde yapılmalıdır. Elektrik akımına dikkat edilmesi de en önemli hususlar arasında yerini alır.

Etriye Kullanmanın Avantajları 

Büyük depremler sonrasında yapılan araştırmalarda yıkılan binaların kolon kiriş ve düğüm noktalarında etriyeler hiç konulmamış ya da yeterince kullanılmamıştır. Bu sebeple yapılarda hasar meydana gelmiş ya da yıkılmıştır. Büyük depremler sonrasında ağır hasar görmüş ya da yıkılan binalardan anlaşıldığı üzere etriye hayat kurtarıcı bir eleman. Etriye binalarda basınca tutar ve ağırlığı dağıtmaya yardımcı olur.

Doğru bir uygulama ile yapılması bu noktada önemini ortaya koyuyor. Etriye kullanmanın avantajları yapının sağlamlığı açısından son derece önemlidir. Ayrıca etriyeler doğru kalınlıkta demirler kullanılarak sağlam bir şekilde yapılmalı ve sıkıştırılması gereklidir. Sıkıştırılma yapılmayan etriyelerde patlama meydana gelir.  Etriye hazırlanırken en önemli noktalardan birisi kanca yapmaktır. Yapılan bu kancayı 135 derecede bükmek son derece önemlidir. Etriyenin tasarım ve montajında tasarım ve montaj aşamaları birbiriyle uyumlu olmalıdır.  Montaj ve tasarımda tek bir etriyenin bile önemi son derece büyüktür.

 

Önceki İçerikApartman Yönetmeliği
Sonraki İçerikKat İrtifakı Nedir

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz