Bodrum Kat Otoparklarındaki Enerji Kayıplarına Multıpor Çözümü

0
407
bodrum katındaki enerji kaybı nasıl önlenir

Sektöründe ilklerin öncüsü Türk Ytong, enerji verimliliği ve yangın güvenliği konularında beklentileri karşılayan yeni ürünü “Multipor” Isı Yalıtım Levhası ile yakın zamanda zorunlu hale gelmesi beklenen bodrum kat otoparklarının yalıtımında da fark yaratacak. Avrupa’nın da tercih ettiği ısı yalıtım çözümlerinden olan, mineral esaslı ve yüzde 100 yangın dayanımına sahip Multipor ile binaların bodrum kat otopark tavanlarından yaşanacak ısı kayıplarının önüne geçilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşa edilecek yeni binaların bodrumlarına otopark yapılması zorunluluğunu getirecek yeni bir yönetmelik üzerinde çalışıyor. Kentlerde otopark kapasitesinin artırılmasını hedefleyen Bakanlık’ın, binalarda her daire için en az 1 araçlık otopark inşasını öngören yönetmelikle ilgili çalışmalarını hızlandırdığı ifade ediliyor.

gökhan erel kimdir

Bodrum kat tavanlarından enerji kayıplarına dikkat
Hazırlanan bu yönetmelik, bodrum kat tavanlarının ısı yalıtımını daha da önemli hale getiriyor. Yapılarda genellikle yetersiz yalıtılmış ya da hiç yalıtılmamış yüzeyler olan otopark ve bodrum kat tavanlarından yoğun biçimde enerji kaybı yaşanıyor. İhmal edilen yalıtım sebebiyle otopark, bodrum ve açık geçitlerin üstünde bulunan daire ve iş yerlerinde zeminden kaybedilen ısı enerjisi, iç ortamın ısıl konforunu bozarak sağlıklı ve verimli ısınmayı zorlaştırıyor. Türk Ytong’un, yalıtım sektörüne sunduğu “Multipor” Isı Yalıtım Levhası, otopark ve bodrum katlarında yaşanan bu önemli soruna güvenli, sağlıklı ve ekonomik çözüm sunuyor.

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, bodrum katlarının kullanımının artmasıyla yangına dayanıklı ısı yalıtım ürünlerinin daha da önem kazandığını belirtiyor: “Türk Ytong olarak kentleşmenin nitelikli gelişimine her zaman önem verdik. Bu anlamda pek çok ürüne ve projeye imza attık. Bakanlığımızın üzerinde çalıştığı bodrum kat otopark yönetmeliğinin, kentlerde önemli bir sorun haline gelen otopark sorununa katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ancak bodrum katlarında ciddi bir ısı yalıtım sorunu var. Bu katlarda kullanılan malzemelere de en az binanın kendisi kadar özenilmesi gerekiyor. Bodrum katlarındaki ısı yalıtımı, aslında binanın tümündeki enerjinin dolaşımı ve korunması açısında çok önemli. Öte yandan başta kamuya açık binalar olmak üzere bodrum katı otopark olarak değerlendirilecek tüm yapılarda ve yangından kaçışın zor olduğu yerlerde yüzde 100 yangın dayanımı olan malzemeler tercih edilmeli. Aslında Yangın Yönetmeliği bu konuda son derece net. O nedenle bodrum otoparkları hakkındaki çalışmanın netleşmesi halinde yüklenici firmaların güvenli ürünlere yönelmesini ümit ediyoruz…”

Önceki İçerikSade Ve Temiz Banyolar İçin Cleanline
Sonraki İçerikRehau’Dan Sürdürülebilir İnşaata Yönelik Yenilikçi Çözümler

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz