Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

0
574

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi nasıl yapılır sorusu özellikle arsa sahiplerini ve müteahhitleri ilgilendiren bir konudur. Kat karşılığı inşaat yapımı sistemi kendi arsasına kendi imkanlarıyla inşaat yapmak istemeyen ve kendi cebinden para harcamak istemeyen kişiler için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistemde müteahhit binayı yapar ve yaptığı inşattan kendine daire alır.

Bu sistem hem arsa sahiplerine hem de müteahhitlere kolaylık sağlamaktadır. Hukukta kat karşılığı inşaat sözleşmesine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu tür sözleşmeler Borçlar Kanunu 355-371. Maddelerinde düzenlenen istisna sözleşmesi kapsamında değerlendirilmektedir. Sözleşme arsa sahibi ile müteahhit arasında noterde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanarak gerçekleşmektedir.

Sözleşmede karşılıklı olarak hak ve yükümlülükler belirtilmektedir.

Müteahhidin ve Arsa Sahibinin Yükümlülükleri

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılırken her iki tarafın da bazı yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir. Müteahhit yapacağı inşaatı yapılan sözleşmede yer alan yönetmeliklere uygun olarak yapmak zorundadır. Bununla birlikte inşaat teknikleri, inşaatta kullanacağı malzemeleri ve bu malzemelerin kalitelerini sözleşmede net bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Ayrıca inşaata başlama tarihi ve bitirme tarihi de sözleşmede belirtilmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Arsa sahibi ise inşaatın kendisine teslim edilme zamanı geldiğinde müteahhide düşen dairelerin tapusunu müteahhide devretmesi gerekmektedir. Yapılan sözleşme kanun ve yükümlülüklere uygun olmalı ve her iki taraf da kendilerine düşeni yerine getirmelidir.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Karşılaşılan Sorunlar

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi nasıl yapılır sorusu her iki tarafın da iyice araştırması ve özümsemesi gereken bir sorudur. Genellikle bu tür sözleşmelerde en çok yaşanan sorun müteahhidin işi tamamlamadan bırakıp gitmesidir. Bu tür durumlarda müteahhidin sattığı daireleri satın alanlar ve arsa sahipleri mağdur olurlar. İnşaata başlamadan önce müteahhide verilecek daireler belirlenir ve kat irtifakı tesis edilir. Bu sayede müteahhit kat irtifakına sahip daireleri satar ve bu şekilde inşaatı tamamlamış olur. Fakat çoğu zaman müteahhitler kendilerine ait daireleri sattıktan sonra işi yarım bırakarak arsa sahiplerini mağdur ederler. Bu tür sıkıntılar yaşamamak için arsa sahipleri sözleşmelerini imzalarken dikkat etmeli ve önlem almalıdırlar.

Önceki İçerikGYO’ların Piyasa Değeri 58 Milyar Liraya Ulaştı
Sonraki İçerikKiralıkta 1.500 TL Altında Ev Bakıyoruz

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz